Lidhje

Zemër gjigande prej dylli për nder të Vaclav Havelit


Zemër gjigande prej dylli për nder të Vaclav Havelit
Zemër gjigande prej dylli për nder të Vaclav Havelit

Për nder të ish-presidentit çek Vaclav Havel, artisti Lukas Gavlovski po krijon me qirinjtë që u ndezën në ditët e zisë një zemër gjigande prej dylli.

Zemra dy metra e lartë do të vendoset në Pragë dhe kjo vepër artistike pritet të përfundojë dhe të vendoset në sheshin kryesor të kryeqytetit çek nga mesi i muajit shkurt.

Artisti Gavlovski thotë se e mori idenë për veprën e tij prej dylli në ditët e zisë, kur ai frymëzua nga kujtimet pozitive që ka lënë në zemrat e popullit çek udhëheqësi që e drejtoi vendin për përmbysjen e komunizimit në mënyrë paqësore.

Vaclav Havel u nda nga jeta më 18 dhjetor, në moshën 75-vjeçare.

XS
SM
MD
LG