Lidhje

Sek. Klinton do të vizitojë Meksikën për të diskutuar çështje bilaterale

  • Zëri Amerikës

Sek. Klinton do të vizitojë Meksikën për të diskutuar çështje bilaterale

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të vizitojë Meksikën për të diskutuar një sërë çështjesh bilaterale me homologen e saj.

Departamenti i Shteti tha se zonja Klinton do të takohet sot me zonjën Patricia Espinoza në qytetin Guanahuato.

Bisedimet pritet të mbulojnë bashkëpunimin në luftën ndaj krimit, forcimin e konkurrencës në të dyja ekonomitë dhe modernizimin e kufijëve të përbashkët.

Shefet e diplomacisë pritet gjithashtu të diskutojnë ndryshimet klimatike. Vizita zhvillohet ndërsa dhuna e bandave të drogës vazhdon në Meksikë, përfshirë zona përgjatë kufirin me Shtetet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG