Lidhje

Zyrtari më i lartë i OKB-së për çështjet bërthamore shkon të dielën në Teheran


Zyrtari më i lartë i Kombeve të Bashkuara për çështjet bërthamore do të shkojë në Teheran të dielën për bisedime me zyrtarët e lartë iranianë ndërsa rriten spekulimet për një zbulim të madh të mundshëm në programin e debatueshëm bërthamor.

Agjencia Bërthamore me bazë në Vienë njoftoi vizitën e papritur sot. Në një njoftim të publikuar sot thuhej se drejtori i përgjithshëm Yukiya Amano do të shkojë në Iran “për të diskutuar çështje të interesit të përbashkët me zyrtarët e lartë iranianë”.

Diplomatët perëndimorë thanë këtë javë se Agjencia Bërthamore dhe Teherani kanë bërë përparime për një marrëveshje të mundshme e cila mund të lejojë vëzhgimin bërthamor që të rifillojnë vëzhgimin e tyre për dyshimet që ata kanë se Irani po përpiqet që të prodhojë armën bërthamore.

Zyrtarët e Agjencisë Bërthamore dhe Iranit u takuan për dy ditë këtë javë në Vienë dhe kishin planifikuar një tjetër takim të hënën në kryeqytetin austriak. Por në fakt takimi do të kryhet në Teheran.

XS
SM
MD
LG