Lidhje

Kremtimi i Pashkëve në Shqipëri dhe Kosovë


Kosova Easter
Kosova Easter

Udhëheqësit politikë e fetarë, e kanë vënë theksin te përpjekjet për paqen, tolerancën dhe pajtimin ndërmjet njerëzve

Të dy bashkësitë katolike dhe ortodokse kanë festuar në Tiranë Pashjkët, ndërkohë që në
Shkodër, Arqipeshkvi i Shkodër-Pultit, imzot Engjëll Masafra, u bëri thirrje besimtarëve që të qendrojnë larg hakmarrjes dhe gjakmarrjes.Në meshën e mbajtur në mesnatë në Gjirokastër së bashku me besimtarët ishin edhe disa qindra emigrantë të kthyer nga Greqia për të kaluar festën në Shqipëri. Pashkët po kremtohen edhe në Kosovë në të dyja kishat e krishtera, atë katolike dhe atë ortodokse. Udhëheqësit politikë e fetarë, e kanë vënë theksin te përpjekjet për paqen, tolerancën dhe pajtimin ndërmjet njerëzve.
Kremtimi i Pashkëve në Shqipëri dhe Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:35 0:00
XS
SM
MD
LG