Lidhje

Zgjerimi i Unazës, banorët përplasen me policinë


Protesta para parlamentit e disa qindra personave që manifestonin kundër projektit për zgjerimin e Unazës së re, në pjesën e njohur si “zona e Astirit”, për zbatimin e së cilit parashikohet të prishen afro 240 ndërtesa banimi dhe shërbimi, u kthye sot në një përplasje të dhunshme me policinë. Të paktën 13 efektivë të policisë u plagosën, mes tyre një 24 vjeçare e cila humbi disa nga gishtat e dorës ndërsa u përpoq të largonte nga supi një kapsollë plasëse​. Të lënduar pati dhe mes manifestuesve. Policia arrestoi 11 persona që morën pjesë në protestë.

Përleshje, plagosje dhe arrestime gjatë protestave te Unaza e Re
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

Ngjarja u pasua dhe nga një përplasje e fortë politike. Kryeministri Edi Rama akuzoi opozitën si frymëzuese të kundërvënies së fortë të banorëve të zonës. “Kjo është një situatë që nuk ka ndodhur në Shqipëri, qysh kur kanë filluar prishjet masive për interes publik, që nga parku “Rinia” dhe me radhë. Pavarësisht kush ka qenë në qeveri, është hera e parë që një parti politike merr përsipër, bashkë me një grup njerëzish, - ku ka një pjesë që janë zaptues profesionistë trojesh dhe një pjesë tjetër janë të ngatërruar e të keqkuptuar pa lidhje, kundër interesit publik, - për të frenuar zhvillimin e një vepre që nuk kanë për ta frenuar dot”.

Këto komente zoti Rama i bëri pasi vizitoi në spital punonjësit e policisë të cilët mbetën të plagosur. “Prerja e gishtave të vajzës është vërtetë një vijë e kuqe që është vendosur sot mes atyre që kanë marrë përsipër t’i kundërvihen ligjit dhe Policisë së Shtetit që është në mbrojtje të ligjit dhe në mbrojtje të interesave publike dhe të komunitetit. Kjo është fare e qartë. Nuk ka shans që ligji të mos zbatohet njësoj për të gjithë dhe nuk ka shans që Polica e Shtetit të kthehet në shënjestër për kapsollat, për gurët apo për kërcënimet e një grupi njerëzish që duhet të largohen që aty”, u shpreh kryeministri.

Më herët dhe zëvendës ministri i Brendshëm, Sandër Lleshi e cilësoi “të papranueshme e të pakuptueshme që të goditet Policia e Shtetit në krye të detyrës. Konstatojmë për fat të keq, se ajo sot është goditur nga qytetarë të papërgjegjshëm, të cilët në shkelje të plotë të ligjit, ngrenë dorën mbi Policinë e Shtetit. Po ashtu Policia është goditur edhe nga përfaqësues të caktuar politikë, të cilët po ashtu në kushtet e papërgjegjshmërisë qytetare dhe politike, inspirojnë dhunë ndaj forcave të Policisë së Shtetit”. Zoti Lleshi ju drejtua me një thirrje “ edhe përfaqësuesve politikë të caktuar, të cilët mundohen të krijojnë kapital politik nga një konflikt civil, që të distancohen nga dhuna dhe nga aktet e papërgjegjshme dhe të vihen në mbështetje të Policisë”.

Në mbrëmje, ndërsa ju bashkua protestës së përditshme të banorëve në zonën e Astirit, në rrugën ku do të zbatohet projekti, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha evitoi ta konsideronte të dhunshme protestën para parlamentit. “T’i japim fund propagandës. Dhunën e filloi Edi Rama në Kuvend. Njeriu që frymëzoi dhunën me shprehje raciste ndaj qytetarëve është kryeministri i vendit. Edi Rama mban përgjegjësi për dhunën e ushtruar ndaj banorëve që po protestonin para Kuvendit. Ai mban përgjegjësi dhe do ta paguajë shtrenjtë dhunën, që ka shkaktuar disa viktima mes banorëve, gra me brinjë të thyera, zonja me shtyllën kurrizore të shembur. Ai do të paguajë edhe për gishtat e polices së plagosur në detyrë”. Sipas tij, kryeministri “po përdor propagandën për të vendosur policinë dhe popullin përballë, policinë dhe qytetarët përballë kur në fakt, si qytetarët, ashtu dhe policia janë në anën e ligjit dhe i vetmi në anën tjetër, të antiligjit, të shkeljes së ligjit, është Edi Rama, i cili po grabit 40 milionë euro të shqiptarëve për këtë projekt korruptiv”. Zoti Basha tha se “policia duhet të jetë në anën e ligjit dhe jo të mbrojë këtë vjedhje të shëmtuar, këtë krim që kryhet për të mbushur xhepat e Edi Ramës dhe klientëve të tij”.

Shashka dhe tymuese të shumta u hodhën paradite drejt oborrit të parlamentit ku ishin rreshtuar forca të shumta të policisë, të cilat sprapsën disa përpjekje të protestuesve për të çarë me forcë kordonin e krijuar prej tyre. Tensioni përpara parlamentit erdhi e u rrit ndërsa në sallë kryeministri Edi Rama duke folur për e zgjerimit të Unazës së re, ishte i prerë në qëndrimin e tij lidhur me zgjidhjen e ofruar për largimin e banorëve që preken. Sipas shifrave zyrtare bëhet fjalë për afro 240 objekte me së të cilave, banesa por dhe mjedise shërbimi. Afro gjysma rezultojnë të jenë ndërtime pa leje dhe në proces legalizimi. Kryeministri deklaroi në parlament, se për ata që kanë godinat me leje do të bëhet shpronësim i plotë sipas ligjit, ndërsa për banesat pa leje do të ofrohet 3 vjet qera. Zoti Rama tha se mes atyre që kanë ndërtime pa leje ka dhe nga ata që rezultojnë të kenë të tilla dhe në zona të tjera të Tiranës apo qytete të tjera të vendit.

Të njejtim qëndrim të prerë kreyministri konfirmoi dhe pasdite. “Ata që kanë letrat e pronës do të dëmshpërblehen si të gjithë në Republikën e Shqipërisë gjatë gjithë viteve, qofshin me tituj të vjetër, qofshin edhe të legalizuar, ashtu siç janë legalizuar, por kjo nuk ka rëndësi sepse zbatohet ligji. Ata që janë aty, vetëm me një strehë dhe nuk kanë gjë tjetër do të marrin bonusin e qerasë 3 vjet si gjithë të tjerët në këto raste, bonus qeraje që nuk do e merrnin kurrë përpara 2013 dhe e marrin pas 2013. Të tjerët duhet të largohen sa më parë se nuk do marrin absolutisht as edhe një gjë. Përkundrazi, sa më shumë i bien ndesh ligjit, aq më shumë do përballen me ligjin.”, paralajmëroi kryeministri.

Pas protestës, policia njoftoi se kishte arrestuar 11 persona, pjesmarrës në protestën e dhunshme përpara parlamentit. Ata akuzohen për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje”, “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime dhe në manifestime të paligjshme”, “Prishje e rendit dhe qetësisë publike” si dhe “Goditja për shkak të detyrës”.

Për zhvillimet e sotme reagoi me shqetësim dhe presidenti Ilir Meta nga Shkupi ku ndodhet për vizitë zyrtare. Zoti Meta “shpreh keqardhjen më të thellë për aktet e dhunshme të shfaqur gjatë kësaj proteste dhe u bën thirrje të gjitha palëve të përfshira që të shmangin çdo përplasje dhe të vendosin sa më parë një dialog institucional në mënyrë që ankesat e banorëve të shqyrtohen duke i dhënë një zgjidhje kësaj situate”, theksohet në reagimin e Kreut të Shtetit, duke shtuar se “pasi u njoh me raportimet, se disa efektivë të Policisë së Shtetit dhe protestues paqësorë janë lënduar, Presidenti i Republikës, shpreh keqardhjen më të thellë dhe u uron shërim sa më të shpejtë”.

Përmes deklaratës “Presidenti Meta dënon aktet e dhunshme dhe u bën thirrje të gjitha palëve të distancohen menjëherë nga dhuna dhe të bëjnë maksimumin për të shmangur konfliktin dhe gjuhën së forcës së përdorur në këtë çështje”, ndërsa “kërkon urgjentisht rivendosjen e dialogut me banorët e prekur nga ky projekt për të gjetur një zgjidhje të drejtë për të gjithë qytetarët dhe interesin publik”. Kreu i Shtetit i bëri gjithashtu thirrje "politikës të tregohet e kujdesshme dhe të japë mesazhe bashkëpunimi e dialogu, ndërkohë që nxitësit e dhunës duhet të izolohen".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG