Lidhje

Shkodra përkujton demostratën për rrëzimin e bustit të Stalinit


Shkodra përkujton demostratën për rrëzimin e busit të Stalinit
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Në Shkodër u përkujtua sot demonstrata e heshtur e 14 janarit e vitit 1990, e cila synonte rrëzimin e bustit të diktatorit Stalin, vendosur në qendër të këtij qyteti. Demonstrata pati jehonë në mbarë vendin dhe u shoqërua me protesta të ngjashme në disa qytete të Shqipërisë, duke ndikuar në rrëzimin e rregjimit komunist të kohës. Organizatorë dhe pjesëmarrës të kësaj proteste u shprehën sot se është e papranushme që, pas 29 vitesh, në sheshe dhe tubime të shfaqen portrete të diktatorit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG