Lidhje

Nderohet frati shqiptaro-amerikan, Andrea Nargaj


Nderohet frati shqiptaro-amerikan, Andrea Nargaj
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Në Malësi të Madhe u përkujtua sot, në 100 vjetorin e lindjes, shqiptaro-amerikani Andrea Nargaj, klerik fanceskan, profesor i filozofisë dhe teologjise në disa universitete në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kur rregjimi komunist përndiqte në Shqipëri klerin dhe besimtaret, ai bashkëpunoi për mëse 10 vite me “Zërin e Amerikës” dhe radion “Europa e lire”, duke trajtuar çështje të lirisë së besimit. Bashkë me imzot Zef Oroshin themeloi Lidhjen katolike shqiptaro-amerikane dhe revistën e njohur "Jeta katolike", qe vazhdon të botohet ende në New York.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte në Malësi të Madhe nga ku na dërgoi kronikën:

Nderohet frati shqiptaro-amerikan, Andrea Nargaj
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG