Lidhje

Artizanati si mundësi vetpunësimi dhe turizmi


Artizanati si mundësi vetpunësimi dhe turizmi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Artizanati si mundësi vetpunësimi dhe turizmi

Sot, në Ditën e Artizanatit dhe Zejtarisë, në qytetin e Shkodrës u çel Panairi i Artizanëve me pjesëmarrjen e disa dhjetra artizanëve nga Shqipëria, Kosova dhe Mali Zi.

Vitet e fundit, me shtimin e numrit të turistëve në rajon, banorët vendas i janë rikthyer traditave të tyre të pasura në fushën e artizanatit, si mundësi për vetpunësim, por edhe zhvillimin e turizmit. Ndërkohë, qeveritë e vendeve të rajonit, megjithë premtimet e herëpasherëshme, pak kanë bërë për të mbështetur këtë sektor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG