Lidhje

Nderimi i të persekutuarve në Mursi të Sarandës


Nderimi i të persekutuarve në Mursi të Sarandës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Dy zona në jug të Shqipërisë, Konispoli dhe Mursia, u persektuan rëndë pasi që në fillesat e komunizmit votuan kundërtë ashtuquajturit Fronti Demokratik. Vetëm në Mursi, një fshat i vogël buzë kufirit me Greqinë, dhjetëra persona bënë rreth njëmijë e pesëqind vite burg dhe zona njohu vrasje, interrnime dhe persekutime. Banorët i nderojnë çdo vit familjarët e tyre në një memorial në qendër të Mursisë ndërkohë që dëshmitë e reja vijojnë të hedhin dritë për krimet e komunizmit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG