Lidhje

Roli i Shqipërisë në mbrojtjen e hebrejve


Roli i Shqipërisë në mbrojtjen e hebrejve
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, më shumë se dy mijë hebrej gjetën strehim në Shqipëri. Berati është qyteti që ndihmoi më shumë hebrej dhe ku ndodhet edhe një muze që rrëfen se si familjet beratase strehuan me qindra hebrej të rrezikuar nga nazistët. Akademia e Shkencave dhe Muzeu “Solomoni” zhvilluan të shtunën në Berat një konferencë shkencore mbi rolin e Shqipërisë në mbrojtjen e hebrejve.

Roli i Shqipërisë në mbrojtjen e hebrejve
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG