Lidhje

Mali i Zi, vazhdojnë tensionet mbi ligjin për lirinë fetare


Mali i Zi, vazhdojnë tensionet mbi ligjin për lirinë fetare
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Në Mal të Zi vazhdojnë fërkimet dhe mosmarrëveshjet rreth ligjit për lirinë fetare, i cili në fund të dhjetorit u miratua mes protestash e akteve të dhunës në parlamentin malazez. Kisha ortodokse Serbe e mbështetësit e saj, organizojnë çdo ditë protesta, shpesh duke shkaktuar dhunë e incidente në qytetet e ndryshme të Malit të Zi. Forcat e rendit, në disa raste, kanë ndërhyrë duke arrestuar me dhjetëra protestues. Ndërkohë, qëndrimet e zyrtarëve të Podgoricës me ato të Beogradit mbeten shumë të kundërta.

Mali i Zi, vazhdojnë tensionet mbi ligjin për lirinë fetare
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG