Lidhje

Punëtorët e rafinerisë së Ballshit protestojnë për pagat e pamarra


Protesta e punëtorëve të rafinerisë së Ballshit
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

Punëtorët e Rafinerisë së Naftës në Ballsh po protestojnë për pagat e pamarra prej disa muajsh dhe po kërkojnë rivënien e kombinatit në punë. Disa nga punëtorët kanë hyrë në greva urie duke kërkuar ndërhyrjen e autoriteteve për të zgjidhur krizën.

Kompania "Bylys Energji" që administron rafinerinë nuk ka dhënë asnjë deklarim për situatën. Fundin eshtatorittë vitit të shkuar kompania njoftoi ndërprerjen e aktivitetit në kombinat prej mosfurnizimit me naftë bruto dhe premtoi pagimin e punëtorëve deri në dhjetor.

Disa kompani të regjistruara në parajsat fiskale kanë administruar rafinerinë e Ballshit nga viti 2015 duke lënë pas detyrime të mëdha financiare në institucionet tatimore dhe tek punëtorët.

Protesta e punëtorëve të rafinerisë së Ballshit
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG