Lidhje

Pse pëlqejmë filma të frikshëm në kohë krizash?


Ndërkohë shtohen përditë shifrat e diagnostikuarve me koronavuris shkallë bote, kanë marrë popullaritet ri filmat marrin frymëzim nga epidemitë dhe reagimi ndaj tyre. Përse pikërisht ne këto momente ka një interesim kaq madh për filma tillë?

Koronavirusi dhe "etja" e beftë për filma me epidemi
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Korrespondentja e Zërit Amerikës na e shpjegon këtë fenomen materialin vazhdim:

Këto pamje nuk tregoj realitetin me koronavirus, por janë fragmente nga filmi “Outbreak i kineastit Wolfgang Petersen, aktualisht një nga 10 filmat shkarkuar përmes kompanisë Netflix.

Koronavirusi ka pezulluar gjitha proceset e realizimit filmave dhe kinematë kanë mbyllur dyert, këto kushte publiku po shfrytëzon shërbimet e shpërndarjes videove dhe filmave përmes internetit. Filmi “Outbreak” ka qendër subjektit një virus përcjellë nga një majmun i vogël tek një komunitet me 2600 banorë Kaliforni. Autoritetet shpallin karantinën dhe dërgojnë ushtrinë këtë komunitet, pasi shpërthen epidemia:

Ka plot filma tillë analizojnë reagimin ndaj një situate frikshme, një skenar dramatik personazhet kryesore përballë një force padukshme fillon përhapë sëmundje duke detyruar popullatën izolohet. Individë korruptuar radhët e ushtrisë përhapin iformata rreme publik ndërkohë thurin plane për ta zhdukur me një bombardim fuqishëm komunitetin mënyrë ndalet epidemia.

Përse i tërheq shikuesit kjo temë një kohë kur realitet përballen me një epidemi reale? Psikologia Carolyn Lorente, thotë se kjo preferencë lidhet me “ankthin e vdekjesapo një ndjenjë fortë makthi ndjen njeriu kur ballafaqohet me mundësi e vdekjes. Filmat me skenare frikshme, por me një fund pozitiv, i qetësojnë shikuesit.

Kjo është një mënyrë për t’i shpëtuar realitetit. Për dy orët e filmit ne arrijmë përqëndrohemi tek realiteti ekran, ku shohim diçka na drithëron, na bën na rrahë zemra. Këta filma kanë një hark shumë bukur, pasi shkaktojnë një rritje ankthit, një drithërim, por fund një zgjidhje pozitive”.

Ekspertja e filmave Cynthia Fuchs thotë se filmat me skenarë frikshëm si filmi “Contagion” i kineastit Steven Soderbergh mbi një epidemi vdekjeprurëse, ofrojnë një sens solidariteti duke treguar ekran se çfarë bëjnë shkencëtarët duke rendur kundër kohës shpëtojnë njerëzimin.

Situata tilla kërkojnë bashkëpunim. Kërkojnë një frymë komuniteti. Kërkohet planifikim strategjik, gjëra nuk na është kërkuar t’i bëjmë jetën normale”.

Ekspertja thotë se shumë prej këtyre filmave pasqyrojnë një epidemi me përmasa shumë mëdha se sa epidemia po ndeshim tani. Kjo i bën shikuesit ngushëllohen dhe ndjehen mirë nuk po hasin njëjtën situatë si personazhet e filmit.

Mortaja e Firencesnjë film pa , realizim i vitit 1919 për mortajën e vitit 1348 dëshmon se publiku e pëlqente këtë zhanër fillimet e kinematografisë. Megjithëse qendër subjektit ishte mortaja e Mesjetës, filmi u realizua gjatë Gripit Spanjoll 1918, kur ankthi nga epidemia ishte shumë i lartë.

Kjo dëshmon se megjithë frikën e vdekjes e ndjejmë zemër dhe mendje, e kemi lehtë ta përballojmë kur e shohim ekran se sa kur ballafaqohemi me direkt,” thotë psikologia.

Zonja Lorente thotë se filma tillë ndihmojnë shumë njerëz përballojnë realitetin e frikshëm:

Sa shumë i shikon aq normale duket. Kjo quhet terapia e ekspozimit. Ndoshta prandaj i shohim këto filma”.

Por filma tillë frikshëm zgjojnë ankth si për shembull filmi “Contagion” po ashtu frymëzohet nga një epidemi, mund mos jetë i përshtatshëm për këdo, thotë psikologia.

Shqetësohem kur pacientët e mi përdorin filma si “Pandemic” si reagim”.

Ajo thotë kohë krizash, kur njerëzit ndjehen pafuqishëm dhe ankth, filma tillë mund t’i zhysin ankth madh:

Por shpesh këto filma na ndihmojnë kuptojmë ankthin, siç ndodh kur sheh një ëndërr keqe dhe zgjohesh nga gjumi. Edhe këtë rast, e sheh filmin deri fund kur mbaron me një përfundim pozitiv,” thotë ekspertja Fuchs.

Siç ndodh shumë skenarë: zbulohet vaksina; njerëzimi gjen shpëtimin, çdo gjë përfundon mirë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG