Lidhje

Presidenti Trump kundërshton drejtorin e CDC-së për vaksinat dhe maskën


Presidenti Donald Trump kundërshtoi mërkurën një deklaratë drejtorit Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, lidhur me planet e administratës tij për vënë dispozicion vaksinën për koronavirysin dhe për efektivitetin e maskës. Ndërkohë, kandidati demokrat për president, paraqiti planin e tij për vaksinën, nëse fiton zgjedhjet e nëntorit. Korrespondentja e Zërit Amerikës, Patsy Widakuswara sjell hollësitë.

Presidenti Trump kundërshton drejtorin e CDC-së për vaksinat dhe maskën
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Një vaksinë kundër koronavirusit do jetë dispozicion sasi kufizuar periudhën mes nëntorit dhe dhjetorit, u tha ligjvënësve mërkurën drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Por ai tha se nuk do ishte gjerësisht dispozicion për publikun, deri shumë vonë.

Drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Dr. Robert Redfield flet në një seancë të senatit për koronavirusin.
Drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Dr. Robert Redfield flet në një seancë të senatit për koronavirusin.

Mendoj se bëhet fjalë për fundin e tremujorit dytë, ose tremujorin e tretë, 2021”, tha ai.

Vetëm disa orë pas, Presidenti Donald Trump kundërshtoi ekspertin e administratës tij.

Mendoj se gaboi kur e tha një gjë tillë, është thjesht informacion i pasaktë. E telefonova dhe nuk tha njëjtën gjë, besoj se tani e ka qartë, mund jetë ngatërruar, ndoshta është shprehur gabim. Ne jemi gati fillojmë menjëherë pasi shpallet vaksina dhe mund shpallet tetor ".

Përgjigjia e Amerikës ndaj pandemisë është një çështje kyçe garën presidenciale nëntorit dhe zoti Trump ka thënë se një vaksinë mund jetë gati deri ditën e zgjedhjeve.

Zoti Trump kundërshtoi gjithashtu deklaratën e drejtorit CDC- se maskat janë efektshme dhe mund mbrojnë shumë se sa një vaksinë.

një diskutim me votues Filadelfia martën mbrëma, organizuar nga ABC News, zoti Trump sugjeroi imuniteti i turmës mund bëjë koronavirusi zhduket pa një vaksinë.

Një imunitet masë ndodh kur një përqindje e lartë e popullatës infektohet, duke tkurrur gjasat e prekjes për individët nuk e kanë këtë imunitet.

“Mënyra e vetme për të arritur imunitetin e turmës pa një vaksinë është që virusi të bëjë gjithçka vetvetiu. Kështu virusi do të infektonte shumë, shumë njerëz dhe do të sëmurte shumë, shumë njerëz, do të çonte shumë prej tyre në spital, dhe do të kishte shumë vdekje të njerëzve të të gjitha moshave, fëmijëve, të rinjve dhe natyrisht, shumë të moshuarve dhe njerëzve me sëmundje kronike. Jo, ne nuk do ta dëshironim këtë", thotë Profesori i Universitetit Vanderbilt, William Schaffner, një specialist i sëmundjeve infektive.

përpjekje për paraqitur një kontrast me qëndrimin e zotit Trump për luftuar pandeminë, kandidati demokrat për president Joe Biden paraqiti mërkurën planin e tij për zhvilluar dhe shpërndarë një vaksinë nëse zgjidhet.

Kandidati demokrat për president, Joe Biden.
Kandidati demokrat për president, Joe Biden.

Këtu përfshihen afatet e detajuara për marrjen e vaksinës, përcaktimi i qartë i grupeve kanë përparësi, mjetet dhe mekanizmat konkrete për transportin dhe ruajtjen e vaksinave temperaturën e duhur. Dy prej vaksinave po testohen, duhet mbahen dhe shpërndahen temperaturë minus 21 gradë Celsius. Ndarja e përgjegjësisë duhet jetë e qartë. Dhe unë do tregoj udhëheqjen e nevojshme për ta zbatuar atë plan”, tha ai.

Ndërsa disa amerikanë fillojnë dërgojnë me postë votat e tyre për zgjedhjet e nëntorit, një anketë e fundit nga ABC News dhe Ipsos, tregon se 65 për qind e amerikanëve nuk e miraton mënyrën se si po e menaxhon presidenti Trump pandeminë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG