Lidhje

Figurat e njohura që ndërruan jetë në vitin 2020


Disa prej tyre na bënë ëndërrojmë me rolet filma, tjerë na mbushën zemrat me muzikë, apo ndikuan jetën tonë me shkrimet dhe projektet e tyre. Do flasim tani për disa nga njerëzit e njohur ndërruan jetë gjatë vitit 2020.

Figurat e njohura që ndërruan jetë në vitin 2020
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

Midis aktorëve humbëm vitin 2020 ishte Sean Connery i cili vdiq moshën 90 vjeçare.

Legjenda skoceze e filmit fitoi famë botërore me interpretimin e James Bond-it.

Chadwick Boseman, një tjetër aktor i famshëm ndërroi jetë. Ai ishte 43 vjeç, i njohur kryesisht për rolin e tij filmin "Black Panther".

Lista përfshin gjithashtu aktorin veteran Bollywood-it dhe një nga njohurit e Indisë Hollywood, Irrfan Khan.

Fituesja e dy çmimeve Oskar dhe ylli i filmit "Gone with the Wind" Olivia de Havilland vdiq këtë vit moshën 104 vjeçare.

Ajo ishte një nga aktorët e fundit filmit klasik u shfaq 1939.

''Gone with the Wind 'ishte përvoja e lumtur e gjithë karrierës time. "

Nga bota e muzikës, humbëm famshmit Little Richard dhe Bill Withers.

Fituesit e çmimeve Grammy John Prine dhe Kenny Rogers. Ky i fundit preferoi mbetej i njohur si këngëtar i muzikëskantri”, pavarësisht suksesit muzikën krosover.

"Mendoj se muzika kantri është ritmendbluzii bardhëve. ngacmon aty ku është dhimbja."

moshën 86 vjeçare vdiq Manu Dibango, i cili bashkoi ritmet afrikane me muzikën “Fank”. Saksofonisti nga Kameruni ishte i njohur edhe për personalitetin e tij gjallë.

"Qeshja e tij ishte një sinfoni. Ai nuk thoshte dot një fjali pa shpërthyer qeshur. Ai kishte brenda vetes një rini pandryshueshme, ishte gjithmonë pozitiv".

Vdekja e papritur e legjendës basketbollit Kobe Bryant dhe vajzës tij 13-vjeçare nga rrëzimi i helikopterit tronditi botën vitin 2020.

Një humbje tjetër e papritur..,, gjiganti argjentinas i futbollit Diego Armando Maradona, vdiq nga ataku zemër.

"Ky njeri me flokë shprishura cilit i pëlqente argëtohej, ishte i shkëlqyer dhe kjo është arsyeja pse u quajt El Pibe del Oro, djali i artë."

Këtë vit vdiq edhe stilisti franko-japonez i modës Kenzo Takada. Ai ishte i njohur për dizajnet e tij me stile nga xhungla dhe shpirtin e lirë artistik.

Figura tjera publike ishin Ruth Bader Ginsburg, anëtarja e Gjykatës Lartë amerikane, e cila u nda nga jeta moshën 87 vjeçare.

Një udhëheqës me rëndësi i lëvizjes për drejtat civile, John Lewis, vdiq vitin 2020. Ai shërbeu për shumë se tre dekada Dhomën e Përfaqësuesve.

"Kemi shënuar një gur kilometrik, por kemi ende rrugë për të bërë."

George Floyd, një afrikano-amerikan, vdekja e të cilit në arrest policor shkaktoi trazira kundër padrejtësive racore në Amerikë dhe në të gjithë botën - ishte ndër ata që bota humbi këtë vit.

Por viti 2020 do të mbahet mend edhe për pandeminë COVID-19, që solli vdekjen e qindra mijëra njerëzve, duke shkatërruar ekonomitë dhe jetë njerëzish.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG