Lidhje

Ditari - Merkel vizitë lamtumire në Tiranë; takon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor


Ditari - Merkel vizitë lamtumire në Tiranë; takon kryeministrat e Ballkanit Perëndimor
please wait

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel takoi në Tiranë krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Vizita përkon me fundin e mandatit dhe karrierës politike të udhëheqëses gjermane. Sekretari i Shtetit Antony Blinken përballet me të tjera pyetje të vështira në Kongres lidhur me mënyrën e tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani. Zoti Blinken mbrojti me vendosmëri tërheqjen e trupave, por ligjvënësit republikanë si dhe disa demokratë, kritikuan strategjinë e administratës e tërheqjen kaotike. Nga sot Nju Jorku hap dyert e shfaqjeve të famshme në “Broadway”, pas 18 muajsh mbylljeje për shkak të pandemisë. Spektatorëve do t'u kërkohen çertifikatat e vaksinimit si dhe që të mbajnë maska gjatë shfaqjeve.

XS
SM
MD
LG