Lidhje

Analisti malazez Aleksandar Zekoviq për situatën politike dhe të sigurisë në Mal të Zi


Analisti malazez Aleksandar Zekoviq për situatën politike dhe të sigurisë në Mal të Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Analisti i njohur malazez dhe eksperti për të drejtat e njeriut në Mal të Zi, Aleksandar Zekoviq tha se fërkimet e shtuara ndëretnike dhe ndërfetare në Mal të Zi rrezikojnë sigurinë dhe qëndrueshmërinë në rajonin e Ballkanit.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Zekoviq akuzoi Rusinë dhe Serbinë zyrtare se me ndihmën e Kishës Ortodokse Serbe po ndërhynë në punët e brendshme të Malit të Zi, në përpjekje për të zgjeruar hegjemonizmin serb në rajon.

Analisti i njohur malazez dhe eksperti për çështjet e të drejtave të njeriut në Mal të Zi, Aleksandar Sasha Zekoviq, vë në dukje rrezikun e fërkimeve politike dhe ndëretnike në Mal të Zi që rrezikojnë qëndrueshmërinë në vend dhe rajon.

Në një intervistë dhënë “Zërit të Amerikës”, Zekoviq tha se kërcënimi i demokracisë shumetnike në Mal të Zi u thelluan me shugurimin e kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi.

“Shugurimi i peshkopit të ri të Kishës ortodokse Serbe në Mal të Zi i ka thelluar edhe më shumë ndarjet ndëretnike, posaçërisht midis malazezëve dhe serbëve në Mal të Zi. Kjo ndodhi për shkak se vendimi për shugurimin e peshkopit serb u bë nga politikanët duke e komplikuar skajmërisht situatën e sigurisë dhe të marrëdhënieve ndëretnike në vend”, tha zoti Zekoviq.

Zoti Zekoviq, i cili një kohë të gjatë punoi edhe si kryetar I Këshillit të Kontrollit Qytetar të Policisë në Mal të Zi, shfaq kritika të ashpra për punën dhe veprimin e policisë malazeze.

“Policia po cenon liritë dhe të drejtat e njeriut me trysnitë politike ndaj qytetarëve. Kështë në mënyrë masovike po ftohen qytetarët në të ashtuquajtura “bisedë informative”, që është një metodë e kohës komuniste me qëllim që qytetarët të frikësohen dhe të evidentohen në dokumentet e policisë”, tha zoti Zekoviq.

Ai shprehu shqetësimin për ngecjen e plotë të Malit të Zi drejtë integrimeve evropiane dhe humbjes së perspektivës evropiane në vend.

“Rruga jonë drejt integrimeve evropiane në tërësi është ndaluar dhe përgjegjësinë për këtë e ka pushteti ekzekutiv dhe shumica parlamentare. Për këtë arsye është e nevojshme të krijohet një qeveri e re me forcat politike proevropiane, ku do të përfshiheshin edhe partitë e pakicave në vend,” tha Zekoviq.

Zekoviq, vuri në dukje se ndikimi i ndërhyrjes ruse dhe serbe në Mal të Zi është shumë problematike dhe paraqet rrezik për të ardhmen e Ballkanit.

“Ka një vit që qeveria e Malit të Zi tërësisht është e angazhuar në strategjinë programore dhe në përcaktimin e Rusisë dhe të Serbisë Zyrtare. Kjo vërehet me ndërhyrjet e ndryshme të Beogradit në punët e brendshme të Malit të Zi. Në këtë kuadër Rusisë dhe Serbisë po i ndihmon Kisha Ortodokse Serbe, e cila është në pararoje të hegjemonizmit serb në rajon”, tha analisti i njohur malazez Aleksandar Zeqeviq.

XS
SM
MD
LG