Lidhje

Ditari - "Pandora Papers", dokumente mbi fshehjen e pasurisë nga udhëheqës botërorë


Ditari - "Pandora Papers", dokumente mbi fshehjen e pasurisë nga udhëheqës botërorë
please wait

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Në miliona dokumente të rrjedhura, hidhen dyshime mbi lidhjen mes udhëheqësve botërorë dhe pasurive të tyre të fshehura përmes kompanish të regjistruara në parajsa fiskale. Të ashtuqujtuarat “Dokumentet Pandora” janë pjesë e një investigimi të ri të Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarëve Investigativë, me bazë në Uashington. Në dokumente figuron edhe emri i një kompanie shqiptare "AL Energy Transmission". Në Kosovë ka filluar zbatimi i pikës së dytë të marrëveshjes së arritur ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel, për t’i dhënë fund krizës në veriun e vendit. Duke filluar nga sot shenjat shtetërore në targat e makinave që hyjnë nga Serbia në Kosovë dhe anasjelltas, mbulohen me letër ngjitëse.

XS
SM
MD
LG