Lidhje

Ditari - Dy gazetarë fitojnë çmimin Nobel për Paqe


Ditari - Dy gazetarë fitojnë çmimin Nobel për Paqe
please wait

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Gazetarja filipinase Maria Ressa dhe ai rus Dmitry Muratov fitojnë çmimin Nobel për paqe për vitin 2021. Komiteti norvegjez i Nobelit thotë se çmimi i këtij viti është një tregues se e drejta e lirisë së fjalës është nën kërcënim në mbarë botën. Do t’u sjellim dhe një intervistë me ish-drejtoren ekzekutive të Qendrës Nobel për Paqen, Liv Tørres, mbi rëndësinë e këtij çmimi dhe elementët që komiteti vlerëson për përzgjedhjen e fituesit. Në Shqipëri, qeveria vendosi sot të shpallë emergjencën energjitike, diktuar nga një rritje e madhe e çmimeve në tregjet ndërkombëtare. Kryeministri Rama tha se të shtunën do të bëjë publik një plan të posaçëm masash për të përballuar situatën.

XS
SM
MD
LG