Lidhje

Ditari: Gjendja energjitike në Shqipëri


Ditari: Gjendja energjitike në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Në Shqipëri debatohet gjerësisht kriza energjitike e paralajmëruar nga Kryeministri i vendit Edi Rama. Ekspertë të sektorit energjitik thonë për Zërin e Amerikës se rritja e çmimit të gazit në tregjet ndërkombëtare, i nevojshëm për prodhimin e energjisë, prek edhe tregun shqiptar. Për të zbutur efektet e krizës, ata sugjerojnë uljen e importit dhe rritjen e prodhimit vendas, përmes hidrocentraleve.

XS
SM
MD
LG