Lidhje

Ditari - Shqetësim në mbarë botën rreth një varianti të ri të koronavirusit


Ditari - Shqetësim në mbarë botën rreth një varianti të ri të koronavirusit
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Një variant i ri i koronavirusit po shkakton shqetësime në mbarë botën. Komisioni Evropian po u sugjeron vendeve anëtare të bllokut të ndalojnë fluturimet nga ato vende ku është identifikuar ai. Shkencëtaret po përpiqen të kuptojnë nëse vaksinat janë të efektshme ose jo, ndaj këtij variati. Shqipëria dhe Kosova po përgatiten të kryejnë studimin e fizibilitetit për ndërtimin e një hekurudhe që do të lidhë të dy vendet, gjë për të cilën siç thanë kanë siguruar edhe financimin. Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë me pak se 18 për qind e grave janë pronare apo bashkëpronare shtëpish a biznesh. E drejta mbi pronën sipas tyre është një nga rrugët e luftës kundër dhunës ndaj grave.

XS
SM
MD
LG