Lidhje

Ditari - Problemet me kujdesin e shëndetit mendor në Shqipëri


Ditari - Problemet me kujdesin e shëndetit mendor në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Vrasja e një fëmije 8-vjeçar në Fier nga një fqinj i tij, për të cilin banorët thonë se vuante nga sëmundje mendore, ka ngjallur një debat në Shqipëri mbi kujdesin e ofruar ndaj kësaj kategorie të sëmurësh. Ekspertët mendojnë se ka mangësi në burime njerëzore dhe se shërbimet nuk ofrohen në mënyrë të barabartë në të gjithë vendin. Varianti i ri i koronavirusit ka shtuar shqetësimin e autoriteteve shëndetësore në Kosovë. Ekspertët thonë se varianti “Omicron” mund të përhapet në javët në vazhdim për shkak të shtimit të lëvizjeve të qytetarëve në vendet evropiane në prag të festave të fundvitit. Zhvlerësimi i lirës turke me 45% këtë vit, ka shkaktuar shqetësime se vështirësitë ekonomike mund t’i shtojnë edhe më tej tensionet lidhur me praninë e miliona refugjatëve në këtë vend.

XS
SM
MD
LG