Lidhje

Ditari - Shqipëri, opozita feston e përçarë Ditën e Rinisë


Ditari - Shqipëri, opozita feston e përçarë Ditën e Rinisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Në Tiranë, opozita festoi sot e përçarë Ditën e Rinisë, një festë zyrtare, që lindi prej Lëvizjes Studentore të Dhjetorit 90, dhe kulmoi me krijimin e Partisë Demokratike. Kryetari i saj, Lulzim Basha, dhe ish-Presidenti Sali Berisha përkujtuan këto ngjarje në dy tubime të ndryshme, ku folën për nevojën e forcimit të demokracisë. Zyra e Kontrollit për Pasuritë e Huaja e Departamentin amerikan të Thesarit shënjestëroi mërkurën grupin e biznesmenit serb në veriun e Kosovës, Zvonko Veselinoviç, në bazë të ligjit Magnitsky. Socialdemokrati Olaf Scholz është Kancelari i ri i Gjermanisë. Zgjedhja e tij i jep fund qeverisjes16 vjeçare konservatore nën drejtimin e zonjës Angela Merkel.

XS
SM
MD
LG