Lidhje

Ditari - Blinken: Rusia po shkel gjithë normat ndërkombëtare të paqes e sigurisë në botë


Ditari - Blinken: Rusia po shkel gjithë normat ndërkombëtare të paqes e sigurisë në botë
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Në një fjalim të rëndësishëm në Berlin ku shpjegon qëndrimin e Shteteve të Bashkuara mbi krizën në Ukrainë, Sekretari i Shtetit Blinken thekson se Rusia po shkel gjithë parimet ndërkombëtare të paqes dhe sigurisë të hartuara pas dy luftrash botërore dhe gjatë luftës së ftohtë, të cilat nuk lejojnë ndryshimin me forcë të kufijve të një vendi tjetër. Në Shqipëri filluan sot punimet për modernizimin e pistës ajrore të Kuçovës, që do të shërbejë si bazë taktike ajore e NATO-s, e para bazë e aleancës në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në Kosovë parlamenti debaton rreth ngritjes së çmimit të energjisë elektrike.

XS
SM
MD
LG