Lidhje

Ditari - "TI": Shqipëria shumë pak përparim në luftën kundër korrupsionit


Ditari - "TI": Shqipëria shumë pak përparim në luftën kundër korrupsionit
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Shqipëria pëson rënie në indeksin e organizatës Transparency International, në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit,. Këshilltarja për Evropën Lindore dhe Juglindore në këtë organizatë i tha Zërit të Amerikës se në Shqipëri është shënuar shumë pak përparim në luftën kundër korrupsionit. Kosova, shënon përparim në Indeks me tre pikë. Uashingtoni ka vënë në gatishmëri 8,500 trupa ushtarake për dislokim të mundshëm në Evropë dhe do të evakuojë disa anëtarë të personelit të ambasadës nga Ukraina, ndërsa tensionet mes Rusisë dhe vendeve të NATO-s rriten. Gjermania, ndryshe nga vende të tjera të NATO-s, nuk do të furnizojë me armë Ukrainën.

XS
SM
MD
LG