Lidhje

NATO diskuton për anëtarësimin e shpejtë të Finlandës dhe Suedisë


Finlanda njoftoi sot zyrtarisht synimin e saj për t’u anëtarësuar në NATO ndërsa shumë nga vendet e aleancës shprehën optimizëm për një proces të shpejtë si për Finlandën edhe Suedinë, megjithë kundërshtitë e papritura të Turqisë. Në takimin informal të NATO-s në Berlin, Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se vendi i saj është i gatshëm për një ratifikim të shpejtë. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken rikonfirmoi vendosmërinë e aleancës ndaj kërcënimit rus në Ukrainë dhe më gjerë.

NATO diskuton për anëtarësimin e shpejtë të Finlandës dhe Suedisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken, i cili po merr pjesë në takimin e NATO-s, theksoi se aleanca dëshiron përfundimin sa më të shpejtë të luftës në Ukrainë.

“Çdo anëtar i aleancës dëshiron përfundim e kësaj lufte sa më parë. Por, ne jemi gjithashtu të vendosur të vazhdojmë ndihmën e sigurisë për Ukrainën, të vazhdojmë sanksionet, kontrollin ndaj eksporteve dhe presionin diplomatik ndaj Rusisë për sa kohë të jetë e nevojshme”, tha Sekretari Blinken.

NATO ka besimin se do të gjendet një zgjidhje për kundërshtitë e Turqisë ndaj një pranimi të shpejtë në aleancë të Finlandës dhe Suedisë, tha zv.sekretari i përgjithshëm, i cili mori pjesë në takim në vend të Sekretarit të Përgjithshëm, Jens Stoltenberg, i cili po merr veten nga COVID-i.

Zoti Stoltenberg duke folur virtualisht gjatë një konference për shtyp të ministres së jashtme gjermane (15 maj 2022)
Zoti Stoltenberg duke folur virtualisht gjatë një konference për shtyp të ministres së jashtme gjermane (15 maj 2022)

Ministrja e jashtme gjermane Annalena Baerbock theksoi të dielën nevojën për një ratifikim të shpejtë të aplikimeve të Finlandës dhe Suedisë, proces i cili zakonisht zgjat rreth 1 vit.

Ndërsa vazhdon takimi i ministrave të jashtëm të NATO-s, zonja Baerbock tha se Gjermania ka përgatitur gjithçka të nevojshme për një proces të shpejtë ratifikimi.

“... Çdo gjë ka ndryshuar në Evropë, në rajonin euro-atlantik. Ky është thjesht momenti i duhur kur mund ta bisedojmë haptazi, pa shënime të parapërgatitura, të flasim si miq, pasi mund të marrim një vendim për të cilin nuk e kishim menduar përpara 24 shkurtit”, tha zonja Baerbock.

Shqipëria radhitet ndër vendet që kanë ofruar mbështetje të plotë për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë dhe siç tha zonja Baerbock janë shumë vende të NATO-s që kanë nënvizuar gatishmërinë për një ratifikim të shpejtë.

Pasi paraqiti kundërshtime ndaj anëtarësimit të vendeve nordike të shtunën, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu u shpreh të dielën se është “e papranueshme dhe revoltuese” që dy vendet aspirante mbështesin grupin militant kurd PKK.

Ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu duke dalë nga godina e takimit të NATO-s në Berlin (15 maj 2022)
Ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu duke dalë nga godina e takimit të NATO-s në Berlin (15 maj 2022)

Ndërsa Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss u tha gazetarëve se Britania e Madhe mbështet me forcë anëtarësimin.

“Jemi shumë të kënaqur që të na bashkohen miqtë tanë, Finlanda dhe Suedia. Nëse aplikojnë për në NATO, Mbretëria e Bashkuar i mbështet me forcë. Po punojmë gjithashtu me Poloninë dhe vende të tjera që Ukraina të ketë mbrojtje të standarteve të NATO-s. Është gjithashtu e rëndësishme të ruajmë fokusin e NATO-je globale, pasi krahas mbrojtjes së sigurisë euro-atlantike, duhet të ruajmë edhe sigurinë në rajonin indo-paqësor”, tha zonja Truss.

Aleatët diskutuan për garancitë e sigurisë për dy vendet nordike ndaj të cilave Moska tashmë ka paralajmëruar se do të reagojë.

Rusia e konsideron zgjerimin e NATO-s si një kërcënim për sigurinë e saj dhe ka përmendur ambicien e Ukrainës për anëtarësim në këtë aleancë si një arsye për fillimin e “operacionit special ushtarak”, siç e quan Moska, ndaj vendit fqinj në jug.

XS
SM
MD
LG