Lidhje

Ditari - Stoltenberg: Shqetësimet e Turqisë mbi sigurinë, legjitime


Ditari - Stoltenberg: Shqetësimet e Turqisë mbi sigurinë, legjitime
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Shqetësimet e sigurisë të ngritura nga Turqia, mbi të cilat bazon dhe kundërshtimin e saj ndaj aplikimeve të Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO, janë legjitime, tha të dielën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg gjatë një vizite në Finlandë. Kosovë, shënohet 12 qershori apo njohur ndryshe si Dita e Çlirimit. Në këtë datë, 23 vjet më parë trupat paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO-ja, hynë në Kosovë, dhe i dha fund luftës gati dy vjeçare që shkaktoi me mijëra viktima. Në Shqipëri të mbijetuar nga burgjet dhe kampet e internimit gjatë diktaturës, rrëfejnë për Zërin e Amerikës, vuajtjet dhe përndjekjet shumëvjeçare ndaj tyre dhe familjeve të tyre.

XS
SM
MD
LG