Lidhje

Ditari - Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për energjinë


Ditari - Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për energjinë
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

- Kryeministrat e tre vendeve të Ballkanit Perëndimor, Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut të pakënaqur me zvarritjet e Brukselit, shqyrtojnë mundësinë e bojkotimit të takimit të nivelit të lartë të BE-së këtë javë. - Kosova dhe Serbia bien dakort për zbatimin e marrëveshjes për energjinë, të arritur vite më parë. Kosova do të licensojë një kompani të re, banorët në veri, pritet të fillojnë të paguajnë për çmimin e energjisë që deri sot ishte paguar nga buxheti i Kosovës. - Politikat e qeverisë populiste të Hungarisë për të përballuar rritjen e inflacionit dhe çmimeve, rrezikojnë një përplasje të re me Bashkimin Evropian. Hungarezët blejnë karburant sipas një çmimi tavan, ndërsa të huajt detyrohen të paguajnë, sipas çmimit të tregut; BE-ja e quan këtë diskriminim.

XS
SM
MD
LG