Lidhje

Ditari - SHBA, Gjykata e Lartë i jep fund mbrojtjes kushtetuese për abortin


Ditari - SHBA, Gjykata e Lartë i jep fund mbrojtjes kushtetuese për abortin
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Vendimi i sotëm i shumicës konservatore të gjykatës pritet të çojë në ndalimin e abortit në rreth gjysmën e shteteve amerikane. Intervistë me ish-zëdhënësin e Pentagonit dhe koordinatorin për komunikime strategjike të Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby. Ai thotë për Zërin e Amerikës se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin fuqishëm Ukrainën. Uashingtoni është donatori më i madh i këtij vendi, me gati 6 miliardë dollarë të dhuruara që nga fillimi i sulmit të Rusisë në Ukrainë, më 24 shkurt. Parlamenti bullgar voton për të zhbllokuar bisedimet e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE.

XS
SM
MD
LG