Lidhje

Ditari - Çështja e abortit dhe ndikimi në zgjedhjet për në Kongres


Ditari - Çështja e abortit dhe ndikimi në zgjedhjet për në Kongres
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Në Shqipëri, korrupsioni cilësohet nga qytetarët si kërcënimi më i madh i sigurisë. Kjo është gjetja kryesore e “Barometrit të Sigurisë 2022” . Sipas anketimit, korrupsioni është rritur dhe bashkë me të edhe mosbesimi i qytetarëve mbi luftën kundër tij. Grupe pjesëtarësh të komunitetit serb që morën pjesë sot në manifestimet në Gazimestan me rastin e 633 vjetorit të Betejës së Kosovës bënë thirrje në mbështetje të Rusisë dhe kundër pavarësisë së Kosovës. Për shumë dekada, amerikanët kanë qenë të ndarë mbi çështjen e debatueshme të abortit. Gjykata e Lartë e përmbysi ligjin ekzistues të premten, duke e kthyer çështjen tek shtetet e veçanta. Zëri i Amerikës i hedh një vështrim ndikimit që mund të ketë kjo çështje në zgjedhjet e nëntorit për Kongresin.

XS
SM
MD
LG