Lidhje

Ditari - Shqipëri, debate rreth nismës për amnisti fiskale dhe penale


Ditari - Shqipëri, debate rreth nismës për amnisti fiskale dhe penale
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Opozita, ekspertë dhe përfaqësues të dhomave të biznesit, mendojnë se kjo nismë lë sërish hapësirë për depërtimin në ekonomi të parave që burojnë nga aktivitetet të paligjshme. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë thotë për Zërin e Amerikës, se janë forcuar filtrat për t’i penguar këto kapitale financiare. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha sot në Prishtinë se masat e reciprocitetit janë të nevojshme për të siguruar trajtim të barabartë të qytetarëve. Shtëpia e Bardhë kritikoi Rusinë për shtimin e kërkesave pas propozimit amerikan për të shkëmbyer basketbollisten Brittney Griner dhe ish-marinsin Paul Whelan, duke akuzuar Moskën se po përdor truke për të shmangur ofertën amerikane.

XS
SM
MD
LG