Lidhje

Ditari - Putin nënshkruan traktatet për aneksimin e 15% të territorit të Ukrainës


Ditari - Putin nënshkruan traktatet për aneksimin e 15% të territorit të Ukrainës
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Presidenti rus Vladimir Putin firmos traktatet që i hapin rrugë aneksimit të 15 për qind të territorit të Ukrainës. Kievi dhe Perëndimi e cilësuam atë grabitje të hapur territorit, në shkelje të ligjit ndërkombëtar Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelensky njoftoi sot dorëzimin e kërkesës për anëtarësim të përshpejtuar të vendit të tij në aleancën ushtarake të NATO-s. Disa vende të Ballkanit Perëndimor marrin masa për të kapërcyer problemet me energjinë elektrike ndërsa po afron dimri. Sipas ekspertëve vendet do të përballen me një krizë të thellë energjitike

XS
SM
MD
LG