Lidhje

Ditari - Shqipëri, ndërtimet pa leje, kritika për favorizim dhe pandëshkueshmëri


Ditari - Shqipëri, ndërtimet pa leje, kritika për favorizim dhe pandëshkueshmëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell tha sot se u ka bërë një propozim Kosovës dhe Serbisë për tejkalimin e situatës në veriun e Kosovës, e cila sipas tij është në prag të një krize tjetër. Në Shqipëri, veprimtaria e sektorit të ndërtimeve është shoqëruar me kritika në lidhje me sipërfaqet e ndërtuara pa leje. Një vendim i fundit i qeverisë synon frenimin e ndërtimeve pa leje për qëllim fitimi, por nisma është kritikuar se nxit favoritizmin dhe pandëshkueshmërinë dhe sipas disa ekspertëve, bie ndesh edhe me një kuadër të tërë ligjor. Në Shkup zhvillohet takim i përbashkët i qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

XS
SM
MD
LG