Lidhje

Ditari - Kosovë: Deputetët e rinj të Listës Serbe bëjnë betimin dhe largohen nga salla


Ditari - Kosovë: Deputetët e rinj të Listës Serbe bëjnë betimin dhe largohen nga salla
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Lista Serbe, rikthehet me nëntë deputetë të rinj në Parlamentin e Kosovës, të cilët largohen menjëherë pas betimit. Deputetet thanë se vendimi ishte strategjik "për t'i mbajtur mandatet në duar të sigurta". Në Tiranë, Kuvendi përfshiu për votim dy raportet e Këshillit të Imunitetit për mbarimin e mandatit të deputetes socialiste Olta Xhaçka. Në ndryshim nga opozita, shumica propozon që çështja të mos dërgohet për shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese. Republikanët fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve duke ndryshuar ekujlibrin politik në Washington për dy vitet e ardhshme të administratës Biden.

XS
SM
MD
LG