Lidhje

Ditari - Debat në parlamentin e Kosovës mbi marrëveshjen e Ohrit


Ditari - Debat në parlamentin e Kosovës mbi marrëveshjen e Ohrit
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Parlamenti i Kosovës përfshihet në debate të ashpra pas marrëveshjes së arritur në Ohër. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe komisioneri i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell flasin për rëndësinë e marrëveshjes. Të rinjtë nga verilindja e Shqipërisë po largohen në masë të madhe drejt Britanisë, duke thënë se u mungon perspektiva në vend. Ndërkohë kryeministri shqiptar Edi Rama takohet në Londër me kryeministrin Rishi Sunak. Ministrja e jashtme gjermane, Analena Baerbock viziton Maqedoninë e Veriut dhe shpreh mbështetjen për perspektivën evropiane të vendit.

XS
SM
MD
LG