Lidhje

Ditari - Shqipëri, pasiguria tek të rinjtë ul ndjeshëm martesat


Ditari - Shqipëri, pasiguria tek të rinjtë ul ndjeshëm martesat
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Në Shqipëri, ekspertët thonë se papunësia e lartë tek të rinjtë dhe emigracioni janë arsyet kryesore të rënies së numrit të martesave. Ministrii i Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut Fatmir Mexhiti, thotë se spitalet publike në vend, po përballen me mungesa të mjekëve dhe infermierëve, për shkak të largimeve nga vendi. Sipas ‘Amnesty International’ në vitin 2022 është regjistruar numri më i lartë i ekzekutimeve në 5 vitet e fundit. Organizata nuk ka përfshirë në raport rastet e ekzekutimeve në Kinë, pasi të dhëna të tilla mbahen sekret nga Pekini.

XS
SM
MD
LG