Lidhje

Ditari - Sen. Murphy: Marrëveshja e Ohrit të zbatohet sa më shpejt


Ditari - Sen. Murphy: Marrëveshja e Ohrit të zbatohet sa më shpejt
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Senatori amerikan Chris Murphy tha sot se Kosova dhe Serbia duhet të realizojnë sa më shpejt të jetë e mundur zotimet e ndërmarra në kuadër të marrëveshjes së Ohrit. Ai i bëri komentet në Prishtinë ku së bashku me senatorin Gary Peters, po zhvillojnë takime me udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, si pjesë e një vizite në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit rikonfirmon masën e arrestit me burg për Fredi Belerin, i akuzuar për shitblerje të votes. Zoti Beleri fitoi në garën për kryetar bashkie të Himarës më 14 maj. Rasti i tij ishte sot objekt i një bisede që ministrja e Jashtme Olta Xhaçka pati në Bruksel me homologun e saj grek Nikos Dendias. Kreu i agjencisë gjermane të zbulimit paralajmëroi të hënën për rritje të ekstremizmit antiqeveritar të nxitur nga aktorë të huaj si Rusia, që kërkon të përçajë shoqërinë dhe madje të rrëzojë qeverinë.

XS
SM
MD
LG