Lidhje

Ditari - Freedom House: Shqipëria, Kosova përmirësim i lehtë, por problemet mbeten


Ditari - Freedom House: Shqipëria, Kosova përmirësim i lehtë, por problemet mbeten
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Gjetjet kryesore të raportit të organizatës Freedom House mbi “Vendet në Tranzicion” gjatë vitit 2022. Sipas raportit Shqipëria dhe Kosova kanë shënuar përparim të lehtë, por problemet themelore mbeten. Nesër pritet betimi i zyrtarëve të rinj të tre komunave të banuara me shumicë serbe në veri të Kosovës, të zgjedhur një muaj më parë në një proces u bojkotua nga Lista Serbe. Guvernatori i Floridës RonDeSantis, pritet të shpallë zyrtarisht kandidaturën nëpërmjet një interviste me miliarderin Elon Mask në “Twitter”. Hyrja e tij pritet të forcojë garën mes republikanëve se kush do të jetë kandidati zyrtar i partisë që do të përballet me presidentin Biden në vitin 2024.

XS
SM
MD
LG