Lidhje

Ditari - Kosovë, votimet e reja në veri dhe asociacioni, si zgjidhje për situatën


Ditari - Kosovë, votimet e reja në veri dhe asociacioni, si zgjidhje për situatën
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Vazhdojnë protestat e banorëve serbë në veri në Kosovës, ndërkohë që parlamenti diskutoi për krizën e krijuar javën e fundit. Kryeministri dhe presidentja e Kosovës, duket se kanë pranuar kërkesën e komuniteti ndërkombëtar për zgjedhje të reja ne komunat me shumice serbe, po ende nuk duhet se kur dhe si mund të zhvillohen ato. Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Daniel Fried thotë për Zërin e Amerikës se situata i ka rrënjët tek mospranimi i pavarësisë së Kosovës nga Serbia, por zoti Fried, thekson se përgjegjësinë për incidentet e fundit, e mban Prishtina. Në Shqipëri, gjykata vendosi që ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri të kalojë kohën e mbetur të dënimit me burg, në shtëpi. Zoti Tahiri ishte dënuar me 3 vjet 4 muaj burg, nën akuzën e “shpërdorimit të detyrës”

XS
SM
MD
LG