Lidhje

Ditari-Kthimi në muze i ish kampit të internimit në Tepelenë


Ditari-Kthimi në muze i ish kampit të internimit në Tepelenë
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Në Marok, ekipet e emergjencave po pëpiqen të shpëtojnë njerëzit e mbetur poshtë rrënojave të tërmetit më shkatërrues në më shumë se një shekull. Numri i të vdekurve ka shkuar në mbi 2 mijë. Në Shqipëri, kthimi i ish kampit të internimit të Tepelenës në muze kombëtar nuk po bëhet realitet. Studiuesit vlerësojnë se vendit i mungon një reflektim i thellë për të shkuarën komuniste dhe megjithë nismat ligjore ende nuk ka muze për viktimat e komunizmit . Historia e Kujtime Karoshit, e cila po drejton biznesin e bazuar tek prodhimi i produkteve tradicionale të Dibrës. E mbështetur edhe nga gratë e vajzat e familjes së saj të madhe ajo shfrytëzon çdo burim natyror të zonës.

XS
SM
MD
LG