Lidhje

Ditari - Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën


Ditari - Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar thotë për Zërin e Amerikës se duhet të ketë një përqasje më pragmatike nga qeveria e Kosovës, në një situatë kur nuk ekziston alternativë tjetër për rajonin, përveç dialogut dhe integrimit evropian. Në Kosovë çdo muaj rreth 80 lajme me përmbajtje të pasaktë vërtetohen nga platforma për verifikimin e fakteve, Hibrid. Hulumtuesit thonë se zhvillimet në veri të vendit përbëjnë një ndër temat kryesore me përmbajtje keqinformuese. Presidenti ukrainas Zelenski viziton sërish Uashingtonin brenda një harku kohor prej më pak se një viti, kërkon të sigurojë më shumë ndihmë për vendin e tij. Por këtë herë ai po ndesh në një kundërshti me të më madhen në mesin e republikanëve lidhur me ndihmën ndaj Kievit.

XS
SM
MD
LG