Lidhje

Ditari - Ambasadori Hovenier i kërkon sërish Kosovës shtyrjen e vendimit për dinarin serb


Ditari - Ambasadori Hovenier i kërkon sërish Kosovës shtyrjen e vendimit për dinarin serb
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Ambasadori amerikan në Prishtinë Jeff Hovenier i kërkoi sërish qeverisë së Kosovës që të shtyjë vendimin e Bankës Qendrore mbi çështjen e dinarit serb. Nëse kjo nuk ndodh, do të ketë ndikim tek partneriteti mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara siç paralajmëroi ai. Shtetet e Bashkuara kombinojnë fuqinë ushtarake e diplomatike, për të frenuar tensionet në Lindjen e Mesme Gjenerali në pension i ushtrisë amerikane, Joseph Votel, mbështet shkatërrimin e rrjeteve të lidhura me Iranin. Ish-komandanti i Forcave Amerikane që mbulon edhe rajonin e Lindjes së Mesme, shton se megjithatë përparësi për Uashingtonin duhet të mbetet një zgjidhje e qëndrueshme në Gazë, që paraqet burimin e konfliktit në Lindjen e Mesme.

XS
SM
MD
LG