Lidhje

Ditari - Shqipëri, numri i personave në paraburgim, 30% mbi mesataren evropiane


Ditari - Shqipëri, numri i personave në paraburgim, 30% mbi mesataren evropiane
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Zyrtarë të qeverisë së Kosovës thonë se rregullorja e Bankës Qendrore për çështjen e dinarit serb tashmë ndodhet në periudhë kalimtare, duke u mundësuar qytetarëve të prekur të gjejnë zgjidhje për çështjen e pagesave nga Serbia. Në Shqipëri, mbingarkesa në sistemin e paraburgimit është kritikuar nga Këshilli i Europës si dhe nga përfaqësues të institucioneve dhe organizatave që mbrojnë të drejtat e njeriut në vend. Sipas statistikave zyrtare, popullsia e paraburgimit është rreth 30% mbi mesataren europiane. Sekretari i Shtetit Antony Blinken diskuton me udhëheqësit e Izraelit mbi armëpushimin e propozuar për Gazën dhe përsërit vizionin e Shteteve të Bashkuara për një paqe të qëndrueshme në rajon dhe një zgjidhje me dy shtete.

XS
SM
MD
LG