Lidhje

Ditari- UNESCO: Krijimi i një fondacioni nuk përmbush menaxhimin e integruar të Butrintit


Ditari- UNESCO: Krijimi i një fondacioni nuk përmbush menaxhimin e integruar të Butrintit
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara po dëgjon argumentet për të përcaktuar nëse ish-presidenti Donald Trump duhet të përjashtohet nga pjesëmarrja në zgjedhjet paraprake në shtetin e Kolorados, për shkak të rolit të tij në sulmin e 6 janarit 2021 ndaj Kapitolit. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për trashëgiminë botërore, thotë në një raport për Parkun Kombetar të Butrintit në Shqipëri, se vetëm themelimi i Fondacionit nuk mund të përmbushë rekomandimet për menaxhimim e integruar të tij. Në raportin që ka siguruar Zëri i Amerikës, UNESCO rekomandon që Ministria e Kulturës ketë autoritet mbi të gjithë këtë pasuri botërore dhe jo vetëm të një pjesë e saj. Një intervistë me deputeten e Partisë Demokratike në Shqipëri, Jorida Tabaku.

XS
SM
MD
LG