Lidhje

Ditari- BE paralajmëron se pa themelimin e Asociacionit rrezikohet integrimi i Kosovës


Ditari- BE paralajmëron se pa themelimin e Asociacionit rrezikohet integrimi i Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Bashkimi Evropian paraljamëroi sot se dështimi i Kosovës për të themeluar Asosacionin e komunave me shumicë serbe rrezikon të ardhmen e saj evropiane. Sipas Bukselit, mungesa e rezultateve rreth Asociacionit shihet si mungesë e vullnetit të Prishtinës për të ecur përpara në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve me Beogradin. Të paktën 7 persona, të cilët dyshohet të jenë migrantë të paligjshëm si dhe shoferi shqiptar i automjetit me të cilin ata po udhëtonin, humbën jetën si pasojë enjë aksident në jug të Shqipërisë. Të enjten shënohet 75 vjetori i themelimit të NATO-s. Dy kandidatët për president në SHBA, Joe Biden dhe Donald Trump po shfaqin qëndrime të kundërta mbi Aleancën.

XS
SM
MD
LG