Lidhje

Ditari - BE: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, pjesë e kuadrit negociues të Serbisë për anëtarësim


Ditari - BE: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, pjesë e kuadrit negociues të Serbisë për anëtarësim
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian miratuan ndryshimet në kapitullin 35 të negociatave të anëtarësimit të Serbisë, duke i bërë pjesë të tij detyrimet që dalin nga marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, e cila u arrit vitin e kaluar në Bruksel dhe në Ohër. Këshillit i Sigurimit i OKB-së diskuton mbi Kosovën. Prishtina i bëri thirrje Bashkimit Evropian të heqë masat ndëshkuese ndaj saj, pas përmbushjes së detyrimeve për mbajtjen e procesit të votimit për largimin e kryetarëve në veri të vendit, proces që duhej t’i hapte rrugë zgjedhjeve të reja.

XS
SM
MD
LG