Lidhje

Ditari - Shqipëri, Kushtetuesja rrëzon opozitën për menaxhimin e Butrintit


Ditari - Shqipëri, Kushtetuesja rrëzon opozitën për menaxhimin e Butrintit
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Në Maqedoninë e Veriut po mbahen zgjedhjet presidenciale. Në garë janë 7 kandidatë, 2 prej tyre shqiptarë. Në raundin e parë nuk pritet të ketë fitues, por dy garuesit me më tepër vota kalojnë në balotazhin e 8 majit, kur mbahen edhe zgjedhjet parlamentare. Në Tiranë, ekspertë të pavarur vlerësojnë se Shqipëria ka shënuar një ecuri të mirë për sa i përket tërheqjes së financimeve nga BE për projekte të ndryshme infrastrukturore, por theksuan se duhet shkurtuar koha nga marrja e financimit deri në nisjen faktike të punës në kantier. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden miratoi të mërkurën projekt-ligjin që parashikon 95 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin.Nënshkrimi i tij vjen pasi Senati votoi me shumicë miratimin e paketës së ndihmës të martën.

XS
SM
MD
LG