Lidhje

Ditari- Allen: Përparimi drejt Asociacionit thelbësor për rrugën euro-atlantike të Kosovës


Ditari- Allen: Përparimi drejt Asociacionit thelbësor për rrugën euro-atlantike të Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Nënsekretarja amerikane e shtetit për Diplomaci Publike, Liz Allen tha sot gjatë një vizite në Prishtinë se përparimi drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe është thelbësor për integrimin euro-atlantike të Kosovës. Në Shqipëri skema e pesioneve mbetet e rrezikuar nga trysni të vazhdueshme dhe autoritetet zyrtare po bashkëpunojnë së fundi me Bankën Botërore, për t’u përballur me këtë realitet. Korrespodentja jonë bisedoi me zyrtarë, ekspertë, pensionistë dhe përfaqësues të Bankës Botërore dhe sjell një vështrim gjithëpërfshirës mbi këtë sfidë. Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtëm bëri një ulje të detyruar dhe të “fortë” të dielën.

XS
SM
MD
LG