Lidhje

Ditari - Nephew: Shqipëria përparim, por ka ende mjaft punë në luftën ndaj korrupsionit


Ditari - Nephew: Shqipëria përparim, por ka ende mjaft punë në luftën ndaj korrupsionit
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:49 0:00

Një intervistë me Koordinatorin për Anti-Korrupsionin Global në Departamentin e Shtetit të SHBA, Richard Nephew, në përfundim të vizitës të tij në Tiranë i cili thotë se Shqipëria ka shënuar përparim në luftën ndaj korrupsionit, por se ka ende mjaft punë për të bërë. Ai vlerësoi punën e SPAK-ut si dhe komentoi nismën e fundit të shumicës socialiste për një cikël të ri reformash që lidhen me mirëqeverisjen, dhe antikorrupsionin. Shënohen 2 vjet nga vendimi Gjykatës së Lartë së SHBA-ve që pëmbysi ligjin që legalizonte abortin në shkallë kombëtare. Analizë mbi ndikimin e këtij vendimi tek fushata presidenciale. Ndërsa Kina po shton investimet e saj në Gjerogji, kritikë janë të shqetësuar se qeveria po rrezikon ekonominë dhe demokracinë e vendit, duke u distancuar nga partnerët e saj perëndimorë.

XS
SM
MD
LG