Lidhje

Ditari - SHBA, pasojat e vendimit të Gjykatës së Lartë


Ditari - SHBA, pasojat e vendimit të Gjykatës së Lartë
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Kryenegociatorët nga Kosova dhe Serbia u takuan në Bruksel për një raund të ri bisedimesh me të dërguarin evropian Miroslav Lajçak. Ekspertët ligjorë në Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin mbi pasojat afatgjata të vendimit të Gjykatës së Lartë mbi imunitetin që gëzojnë presidentët nga ndjekja penale. Sipas tyre ai zgjeron pushtetin e presidentit dhe pandëshkueshmërinë. Përkrahësit e ish-ambasadores amerikane në Kombet e Bashkuara Nikki Haleyt mund të përcaktojnë fatin e zgjedhjeve presidenciale.

XS
SM
MD
LG